Ważny od 1.01.2012 rok
REGULAMIN PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU
ŚRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Ogólne warunki przewozu powstały w oparciu i są zgodne z przepisami Prawa Przewozowego (Dz.U. 1984 nr 53poz. 272 z późniejszymi zmianami).
Przewóz pasażerów przez ZGK Sp. z o.o. Komunikację Miejską w Ostrowi Maz. odbywa się zgodnie z następującymi Ogólnymi warunkami Przewozu:
Warunki ogólne
- W momencie zakupu biletu pasażer zawiera umowę o przejazd i akceptuje postanowienia niniejszych Ogólnych Warunków Przewozu.
- Przewóz pasażerów odbywa się w oparciu o odpowiedni, ważny na określony dzień, godzinę i trasę bilet.
- Pasażer ubiegający się o zniżkę ustawową i komercyjną ma obowiązek posiadać do okazania przy zakupie biletu oraz podczas podróży dokument ze zdjęciem uprawniający do korzystania z danej zniżki.
- Wsiadanie i wysiadanie z autobusu jest dozwolone w miejscach określonych w rozkładzie jazdy oraz wskazanych przez kierowcę autobusu.
- Do kontroli biletu upoważniony jest kierowca oraz uprawnione osoby posiadające odpowiedni identyfikator.
- Wszelkie zgłoszenia reklamacyjne związane z realizacją umowy przewozowej należy kierować na adres: Dział Komunikacji Miejskiej
ZGK Sp. z o.o. w Ostrowi Maz. ul. Łąkowa 10 nr tel. 029 645 73 23 lub 26 Reklamacje można składać w terminie do 30 dni od zaistnienia okoliczności, która jest przedmiotem reklamacji. - Za rzeczy pozostawione w autobusie nie odpowiada przewoźnik.
Przewóz osób
- Po wejściu do autobusu pasażerowie zobowiązani są do skasowania właściwego biletu w kasowniku znajdującym się w autobusie.
- Sprzedaż biletów u kierowcy jest sprzedażą dodatkową, pasażer kupujący bilet w autobusie musi mieć odliczoną kwotę należności.
- Pasażer zobowiązany jest posiadać ważny bilet przez cały czas jazdy i okazywać go lub wręczać na żądanie kierowcy lub personelu służby kontroli ruchu.
- Pasażerowi nie wolno odstępować biletu innej osobie. Bilet odstąpiony jest nieważny.
- Bilet nie skasowany lub zniszczony jest nieważny. Bilet miesięczny bez wpisanego nr legitymacji na znaczku jest nieważny i podlega opłacie dodatkowej.
- Pasażer posiadający bilet miesięczny powinien posiadać ten bilet przy sobie i okazywać na żądanie kontroli biletowej. Bilet miesięczny jest ważny, gdy są: wypełnione dane osobowe posiadacza biletu, jest wklejone zdjęcie posiadacza biletu , jego własnoręczny podpis, pieczęć przewoźnika, właściwy na dany miesiąc przyklejony znaczek oraz nr ewid. biletu
- Pasażer, który nie chce okazać ważnego biletu na przejazd ( przewóz bagażu )w czasie jazdy i przy wyjściu z pojazdu zobowiązany jest do uiszczenia opłaty dodatkowej.
- W przypadku nakładania opłaty dodatkowej kredytowej pasażer obowiązany jest okazać dokument tożsamości, celem odnotowania odpowiednich danych przez kontrolera ruchu.
- Pasażerowie zajmujący miejsca stojące powinni w czasie jazdy trzymać się uchwytów lub poręczy.
- Pasażerowie wymagający rozłożenia pomostu dla wózków inwalidzkich obowiązani są powiadomić kierowcę, przy wysiadaniu- głosem, przy wsiadaniu- wskazaniem uniesionej dłoni.
- Kierowca pojazdu może odmówić przewozu osób:
- Nietrzeźwych i zachowujących się nie zgodnie z regulaminem porządkowym
- Które nie posiadają ważnego biletu na przejazd oraz nie wyrażają chęci zakupu biletu u kierowcy, przed odjazdem pojazdu z przystanku.
- mogących zabrudzić innych pasażerów
- wzbudzających odrazę brudem lub niechlujstwem.
- Zabronione jest pod rygorem natychmiastowego opuszczenia pojazdu:
- wsiadanie (wskakiwanie ) i wysiadanie ( wyskakiwanie ) w czasie jazdy
- otwieranie drzwi pojazdu podczas jazdy
- zanieczyszczanie i zaśmiecanie pojazdu lub niszczenie jego urządzeń i wyposażenia
- spożywanie w pojeździe artykułów żywnościowych mogących zabrudzić innych pasażerów lub zanieczyścić pojazd
- granie na instrumentach muzycznych lub zakłócanie w inny sposób spokoju w pojeździe
- palenie tytoniu i spożywanie alkoholu
- wykonywanie czynności niedozwolonych w miejscach publicznych
- wyrzucanie jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy i postoju
- wchodzenie i przejazd w łyżworolkach
- przewożenie rowerów
- przewożenie psów bez kagańców i smyczy
III. Bilety
Do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej uprawnieni są:
- dzieci w wieku do 4 lat, pod warunkiem nieskorzystania przez dziecko z oddzielnego miejsca do siedzenia,
- osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji tj. osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
- osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- inwalidzi I grupy, jeżeli orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej nie utraciło mocy,
- ociemniali i niewidomi oraz ich przewodnicy,
- dzieci i młodzież dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni do 24 roku życia i ich opiekun,
- honorowi dawcy krwi.
Do korzystania ze zniżki do 50% uprawnieni są:
- dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
- osoby powyżej 65 roku życia za okazaniem dowodu osobistego,
- dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponad gimnazjalnej – publicznej lub niepublicznej, nie dłużej niż do ukończenie 24 roku życia.
Ulgi ustawowe
- Ulga 100%
- Posłowie i senatorowie (art. 43 ust. 1. ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, Dz. U. Nr 221, poz. 2199 z 2003 r. z późn. zm.)
- Inwalidzi wojenni i wojskowi, uprawnienie przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie zaliczanemu do I grupy inwalidzkiej (art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 41 w zw. Z art. 16 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych oraz ich rodzin, Dz. U. Nr 9, poz. 87 z 2002 r. z późn. zm.)
- Ulga 50%
- Studenci kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich uczelni wyższych publicznych i niepublicznych bez względu na wiek (art. 188 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.)
- Słuchacze kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych (art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 7 wrze snia 1991 r. o systemie oświaty; Dz. U. Nr 256, poz.2572 z 2004 z późn. zm.)
- Kombatanci i osoby, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, Dz. U. Nr 42, poz. 371 z 2002 r. z późn. zm.)
Aby bezproblemowo skorzystać z ulg należy w momencie kontroli okazać ważny dokument poświadczający posiadanie uprawnienia!
Przewóz Bagażu ręcznego
- Można przewozić w autobusach bagaż ręczny, jeśli istnieje możliwość umieszczenia takiego bagażu w pojeździe aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na zniszczenie odzieży innych pasażerów nie zasłaniał widoczności kierującemu pojazdem, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu i pasażerów.
- O przewozie bagażu ręcznego o sumie trzech wymiarów bagażu większej niż 120 cm decyduje kierowca.
- Zwolnione z opłaty są wózki dziecięce i inwalidzkie podczas przewożenia w nich osób dla których one są przeznaczone. W czasie przewozu dziecko musi być wyjęte z wózka lub zabezpieczone szelkami zapobiegającymi przed wypadnięciem z wózka.
- W autobusach przewozić nie wolno:
- przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie odzieży lub uszkodzenie ich ciała albo, które mogą uszkodzić lub zanieczyścić autobus (np. tafle szkła, arkusze blachy)
- przedmiotów cuchnących, zapalnych, łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych materiałów niebezpiecznych
- przedmiotów wywołujących uczucie odrazy
- nabitej broni z wyjątkiem osób do tego uprawnionych
- sprzęt sportowy a w szczególności rowery mogą być przewożone za zgodą kierowcy autobusu.
- Pasażer na żądanie współpasażerów powinien zdjąć plecak. Z żądaniem takim może wystąpić także kierowca autobusu lub kontroler biletów.
Przewożenie zwierząt
- W autobusach Komunikacji Miejskiej ZGK Sp. z o.o. w Ostrowi Maz. dopuszcza się przewożenie małych zwierząt (np. psy, koty, ptaki) jedynie w specjalnych pojemnikach przeznaczonych do ich transportu, trzymane na rękach nie podlegają opłacie.
- Większe psy powinny być przewożone na smyczy oraz w kagańcu. Za przewóz psa pobiera się opłatę równą cenie biletu jednorazowego normalnego.
- Wyjątek stanowią psy – przewodnicy towarzyszące osobom niewidomym, które mogą być przewożone na smyczy i w kagańcu bez dodatkowych opłat.
- Pasażer przewożący psa musi posiadać aktualne zaświadczenie szczepienia psa.
- Zwierzęta jak i bagaże nie mogą zajmować miejsca siedzącego. Nie zastosowanie się do jakichkolwiek z powyższych reguł może spowodować usunięcie z autobusu w interesie innych pasażerów. W takich okolicznościach nie są Państwo upoważnieni do jakiegokolwiek zwrotu poniesionych kosztów, a my nie mamy względem Państwa żadnych zobowiązań.
- Nadzór nad bagażem i zwierzętami, które przewozi pasażer przy sobie w pojeździe , należy do pasażera.
- Pasażer odpowiada za szkody powstałe w związku z przewozem bagażu ręcznego lub zwierząt.
VII. Przepisy karne i opłaty dodatkowe
Osoby naruszające powyższe przepisy porządkowe podlegają karze na zasadach i w trybie określonym w prawie o wykroczeniach.
par.1
Pasażer podlega opłacie grzywny ( opłacie dodatkowej ):
- Za przejazd bez ważnego biletu pobiera się opłatę dodatkową w wysokości pięćdziesięciokrotnej ceny biletu normalnego jednorazowego, którego wartość określa Uchwała Rady Miasta Ostrowi Maz.
- Za przewóz psa, który podlega wykupieniu biletu a go nie posiada dodatkowa opłata wynosi dwudziestokrotność ceny biletu normalnego jednorazowego, którego wartość określa Uchwała Rady Miasta Ostrowi Maz.
- W przypadku braku w czasie kontroli dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego, bezpłatnego lub biletu imiennego okresowego, a okazanie go w ciągu 7 dni od daty kontroli pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 5zł.
par.2
Ustalenie tożsamości za pomocą organów Policji lub potwierdzenia dokumentów uprawniających do zniżkowego lub bezpłatnego przejazdu w przypadku odmowy wylegitymowania się (Rozdz. II, $ 6, ust. 5), obciąża się pasażera kosztami manipulacyjnymi w wysokości opłaty, jaką pobiera Dział Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego za potwierdzenie danych personalnych. Za interwencję Policji (koszt dowozu na komisariat Policji) obciążany jest pasażer, którego dotyczy w/w zdarzenie w kwocie wys. 200 zł.
par.3
Skasowany bilet po ogłoszeniu lub rozpoczęciu kontroli biletowej nie zwalnia pasażera od opłaty karnej.
par.4
Kontroler za pobraną od pasażera grzywnę wręcza pokwitowanie z wyszczególnieniem daty, godziny, numeru linii i własnego numeru służbowego.
Prezes Zarządu
ZGK Sp. z o.o. w Ostrowi Mazowieckiej
Kazimierz Zacharski